3-cü Xəzər Beynəlxalq Mühafizə, Təhlükəsizlik və Xilasetmə Vasitələri Sərgisi
23-26 noyabr tarixlərində ilk dəfə “Bakı Ekspo” sərgi mərkəzində “CIPS-2010” 3-cü Xəzər Beynəlxalq Mühafizə, Təhlükəsizlik və Xilasetmə Vasitələri sərgisi keçirilir. Regionda təhlükəsizlik üzrə yeganə ixtisaslaşmış sərgi olan "CIPS" təkcə məhsulların təşviqi, ticarət nişanlarının inkişaf etdirilməsi, bazarın öyrənilməsi məkanı deyil, həm də məlumat mübadiləsi, ideyaların formalaşması, gündəlik həyatda və istehsalatda mövcud olan təhlükələrə qarşı birgə səy göstərməklə mübarizə aparmaq imkanlarının axtarışı üçün mərkəz rolunu oynayır.
Bu sərginin təşkilatçıları qismində Böyük Britaniyanın “ITE Group” şirkəti və onun Qafqazdakı tərəfdaşı “Iteca Caspian” şirkəti çıxış edirlər. Sərgi Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyası tərəfindən dəstəklənir. 2010-cu ilin payız sərgisinin tərəfdaşları qismində isə “Azerfon-Vodafone”, “Paşa Sığorta”, “Caspel”, “Greenwich Travel Club”, “SIAR” şirkətləri və “Qafqaz Point” mehmanxanası çıxış edirlər.
Bu il sərgidə Azərbaycan, İtaliya, Çin, Rusiya, Türkiyə, ABŞ, Fransa və Çexiyadan 22 şirkət iştirak edir. Sərgi ekspozisiyasını avadanlıqların ən yeni nümunələri, müasir texnologiyalar və təhlükəsizliyin təmin olunması üzrə demək olar ki, bütün sahə və sektorlarda əldə edilən ən son nailiyyətlər və layihələr təşkil edirlər. Sərginin ən iri bölməsi – texniki vasitələr və təhlükəsizlik sistemləridır. Belə ki, sərgi “Samsung”, “LG Security”, “SONY Security”, “Pelko” kimi aparıcı istehsalçıların və digər şirkətlərin ССTV (gizli müşahidə) kameralarının geniş çeşidini, iri anbar sahələrinin daxilində müşahidə üçün xüsusi həll variantlarını, “intellektual ev” sistemini təqdim edir. Sərgidə ayrıca bir bölmə olaraq, yanğın təhlükəsizliyi üzrə modullu sistemlər və onların yaşayış və qeyri-yaşayış binalarında tətbiqi üçün həll variantları nümayiş olunacaqdır. Sərginin mövzusu bank sektorunun mütəxəssisləri üçün təklifləri də əhatə edir. Bu bölmədə ən yeni informasiya təhlükəsizliyi təminatı vasitələri nümayiş etdirilir: informasiya sistemlərinin məsafədən mühafizəsi, internetə təhlükəsiz giriş, şəxsi məlumatların qorunması, informasiya mənbələrinə təhlükəsiz giriş, təhlükəsiz fəaliyyətlərdə avtomatlaşdırılmış sistemlər, “insayder” (şirkət daxilində məxfi məlumatlara daxil olmaq istəyən qanun pozucuları) fəaliyyətlərindən mühafizə və s. İlk dəfə olaraq, “СIPS” sərgisində gömrük və sərhəd-nəzarət məntəqələrində tətbiq edilən ən yeni avadanlıqlar və texnologiyalar nümayiş etdirilir. Xüsusi bölmədə narkotik vasitələrin aşkar edilməsi üçün xüsusi avadanlıqlar təqdim olunur. Daha bir yenilik isə neft-qaz sənayesi üçün cihaz və ölçü avadanlıqlarının təqdimatı olur.
Bu gün təhlükəsizlik texnologiyaları getdikcə daha çox aktuallıq kəsb edir. Bu isə həm fiziki şəxslərə qarşı, həm də istehsal müəssisələri və kommersiya təşkilatlarında müxtəlif mənşəli təhlükələrin artması ilə bağlıdır. Respublika rəhbərliyi ölkə vətəndaşlarının təhlükəsizliyini təmin etmək üçün müxtəlif tədbirlər həyata keçirir. Belə ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin “Azərbaycan Respublikasında polis orqanlarının fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsinə dair dövlət proqramının təsdiq olunması”na dair 2004-cü il tarixli qərarı çərçivəsində ”Təhlükəsiz şəhər” sistemi həyata keçirilir. Bu sistem şəhərin müxtəlif yerlərini daimi olaraq video-müşahidə rejimində saxlamağa və qeyri-qanuni hərəkətlərə çevik şəkildə reaksiya verməyə imkan yaradır. Bu qəbildən olan sistemlərin səmərəli işləməsi üçün texniki vasitələrin daim yenilənməsi və yeni texnologiyaların tətbiq edilməsi tələb olunur. Bununla bağlı olaraq, mühafizə və təhlükəsizlik sərgisinin keçirilməsinin aktuallığı da artır. Çünki məhz sərgi biznes əlaqələrinin yaranması üçün hər cür şəraiti təmin edir. Sərgidə nümayiş olunan yeniliklər isə yerli bazarda inovasiyalı məhsulların və təhlükəsizlik texnologiyasının inkişafına imkan verir.

3-я Каспийская Международная Выставка «Охрана, Безопасность и Средства Спасения»
С 23 по 26 ноября впервые в Баку Экспо Центре проходит 3-я Каспийская Международная Выставка «Охрана, Безопасность и Средства Спасения» CIPS 2010. Являясь единственной международной специализированной выставкой по безопасности в регионе, CIPS это не только место демонстрации и продвижения продукции, развития бизнеса, изучения рынка, но и центр обмена информации, формирования идей и поиска возможностей по объединению усилий в целях противодействия различным угрозам жизни и производства. Организатором выставки выступают Британская компания ITE Group и ее партнер на Кавказе компания Iteca Caspian. Выставка поддерживается Национальной Конфедерацией Организаций Предпринимателей (Работодателей) Азербайджанской Республики. Среди партнеров осенних выставок 2010 года компании: Azerfon-Vodafone, Pasha Sigorta, Caspel, Greenwich Travel Club, SIAR и Отель Кавказ Пойнт.
В этом году в выставке принимают участие 22 компании из Азербайджана, Италии, Китая, России, Турции, США, Франции, Чехии. Экспозицию составляют новейшие образцы оборудования, современные технологии, последние достижения и проектные разработки практически во всех областях и сферах обеспечения безопасности. Крупным разделом выставки представлены технические средства и системы безопасности, где демонстрируется большой ассортимент систем замкнутого охранного телевидения - ССTV камер от ведущих производителей, таких как Samsung, LG Security, SONY Security, Pelko и других, специальные решения для наблюдения внутри крупных складских помещений, систему «умный дом». Отдельным разделом выставки представлены модульные системы пожарной безопасности и их решения в жилых и нежилых помещениях. Тематика выставки охватывает и предложения для специалистов банковского сектора. Данный сектор включает новейшие средства обеспечения информационной безопасности: защита периметра информационной системы, защищённый доступ в Интернет, защита персональных данных, защищённый доступ к информационным ресурсам, автоматизированные системы в защищённом исполнении, защита от действий инсайдера и т.д. Впервые выставка СIPS демонстрирует новейшее оборудование и технологии, применяемые при таможенном и пограничном контроле. В частности выставлено специальное оборудование для обнаружения наркотических средств. Еще одной новинкой являются приборы и датчики для оборудования нефтегазового сектора.
В наши дни технологии безопасности приобретают всё большую актуальность. Это связано с увеличением возникновения различных угроз - как у физических лиц, так и на промышленных предприятиях и в коммерческих организациях. Руководством Республики предпринимается ряд мер для обеспечения безопасности граждан страны. Так, в рамках утвержденной еще в 2004 году Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым «Государственной Программы по усовершенствованию деятельности органов полиции в Азербайджанской Республике» внедрена система «Безопасный город», которая позволяет в постоянном режиме проводить видеонаблюдение в разных частях города и быстро реагировать на противозаконные действия. Для эффективной работы такого рода систем необходимо постоянное обновление технических средств и внедрение новых технологий. В связи с этим актуальность проведения выставки охраны и безопасности возрастает. Именно выставка создает все условия для создания бизнес-отношений, а представленные в ней новинки будут способствовать в продвижении на национальный рынок инновационных товаров и технологий безопасности.